Vienstāva vai divstāvu māja

Vienstāva vai divstāvu māja, kurš variants labāks? No stāvu skaita ir atkarīgas būvniecības izmaksas, mājas funkcionalitāte un arī resursi uzturēšanai. Jautājums par stāvu skaitu ir apdomāšanas vērts, jo abiem variantiem ir gan priekšrocības, gan ierobežojumi. Kas tad ir svarīgākais, kas jāņem vērā, plānojot mājas projektēšanu un būvniecību?

Būvniecības izmaksas

Dzīvojamās platības viena kvadrātmetra izmaksas kopumā vidēji ir zemākas būvējot divstāvu māju, jo pamatu un jumta platība ir mazāka. Tomēr, ja būvniecību plāno veikt saviem spēkiem, tad divstāvu mājas būvniecības procesā iespējams būs nepieciešamas sastatnes vai mehānismi materiālu pacelšanai uz otro stāvu. Tas nedaudz sarežģī būvniecības procesu.

Grunts nestspēja un pamati

Ja grunts nestspēja ir vāja, tad divu stāvu ēkai vajadzīgi daudz nopietnāki pamati, kas attiecīgi palielina izmaksas. Viena stāva ēkai iespējams būvēt atvieglinātus un lētākus pamatus. Nelielu un vieglu vienstāva ēku var būvēt uz skrūvpāļu pamatiem, kas izmaksu ziņā ir visekonomiskākais pamatu veids. 

Zemes gabala platība

Izvēloties dzīvi privātmājā, viens no būtiskākajiem ieguvumiem ir ārtelpa pie mājas – pagalms un dārzs. Ja apbūves platība ir neliela, un ir vēlme pilnvērtīgi izmantot pagalmu, tad piemērotāka būs divstāvu māja. Būvējot divstāvu māju, zemes gabalā paliks vairāk brīvas vietas. 

Mājas kopējā platība

Vienstāva māja ir laba izvēle, ja mājas platība nepārsniedz aptuveni 150 kvadrātmetru. Ja vienstāvu mājas kopējā platība ir liela, tad plānojums kļūst sarežģīts. Telpu plānā var veidoties gari koridori, ar grūti nodrošināmu dienasgaismu vidusdaļā. Palielinās arī apkures izdevumi, jo ēkai ir liels perimetrs un jumta laukums.

Telpu funkcionalitāte

Viena stāva mājā starp telpām nav pakāpienu, visas telpas ir vienā līmenī. Divstāvu mājā nāksies būvēt kāpnes uz otro stāvu. Jārēķinās, ka kāpnes aizņem vietu telpā. Un jo lēzenākas un ērtākas kāpšanai, jo vairāk vietas aizņems. Ja mājās ir mazi bērni vai seniori, tad kāpnes var apgrūtināt pārvietošanos, kā arī palielināt traumu risku.

Mājas uzturēšana un uzkopšana

Divstāvu mājas ir augstākas par vienstāvu, tāpēc apkalpot divstāvu māju būs grūtāk. Piemēram, būs vajadzīgs nokļūt pie jumta, lai iztīrītu lapas no notekrenēm vai salabotu kādu notekcauruli. Izaicinājums būs arī logu mazgāšana no ārpuses, ja otrajā stāvā ir iebūvēti neverami logi un vitrīnas. Atjaunojot fasādi būs nepieciešamas sastatnes. Domājot par iekštelpu uzkopšanu, vieglāk būs tīrīt un uzkopt vienstāvīgu māju. Divstāvu mājas gadījumā uz otro stāvu jānes putekļusūcējs un visas uzkopšanai nepieciešamās lietas.

Mansarda stāvs

Atsevišķa tēma, ko vērts apdomāt, ir mansarda stāvs. Viennozīmīgas atbildes nav, vai tas ir labākais risinājums papildus telpas iegūšanai. Tas drīzāk būs atkarīgs no katra individuālājām izvēlēm un vajadzībām. Izbūvējot mansardu, lielākais ieguvums ir nedaudz zemākas būvniecības izmaksas par dzīvojamās platības kvadrātmetru, salīdzinot ar pilnvērtīga papildus stāva būvniecību.

Mansarda stāvs ir ļoti labs risinājums Tiny House vai nelielai brīvdienu mājai kā guļamstāvs. Lielākas mājas gadījumā gan jāpatur prātā, ka mansarda normāli apdzīvojamā platība ir krietni mazāka, nekā tā izskatās plānā. Pažobeles visdrīzāk būs izmantojamas mantu glabāšanai, bet ne kā pilnvērtīga telpa. Kāpnes uz mansardu aizņems vietu arī pirmajā stāvā, tādēļ jārēķinās, ka otrā stāva platības ieguvums zināmā mērā būs uz telpas un sarežģītāka plānojuma rēķina pirmajā stāvā.

Viedokļu dažādībai ieteiktu apjautāt tos, kas dzīvo mājā ar jumta stāva istabām. Vēl var paviesoties pie kādiem paziņām un mēģināt iztēloties, kā būtu te dzīvot. Varbūt iespējams noīrēt kādu viesu māju ar izbūvētu mansarda stāvu, lai kaut vai uz pāris dienām izmēģinātu šādu risinājumu.