Rūpnieciski ražotas koka kopnes kā racionāls risinājums jumta konstrukcijai
Rūpnieciski ražotās jumta konstrukcijas kopnes ir racionāls risinājums, lai mājas karkass pēc iespējas ātrāk tiktu zem jumta. Koka kopnes ļauj ietaupīt kopējās būvniecības izmaksas un montāžas laiku, salīdzinot ar tradicionāliem risinājumiem, kur jumta konstrukcijas tiek veidotas objektā uz vietas, izmantojot sijas un spāres. Lai arī dažkārt kopņu konstrukcijas var nebūt piemērotas kādai konkrētai arhitektūras iecerei, tomēr vairākumā gadījumu to būs iespējams realizēt.
Jumta kopnes tiek izgatavotas pēc individuāla pasūtījuma, atbilstoši katra projekta vajadzībām. Kopnēm tiek izmantoti augstas kvalitātes kokmateriāli, kas savstarpēji tiek savienoti ar speciālām tērauda plāksnēm, tādējādi iegūstot īpaši izturīgu konstrukciju ar maksimāli augstu nestspēju. Koka kopnes tiek projektētas, ievērojot pārbaudītus ģeometrijas principus un izmantojot atbilstošu projektēšanas programmatūru.
Lai gūtu plašāku ieskatu par koka kopņu izmantošanu privātmāju būvniecībā, satikos ar Raiti Freimani, kura vadītais uzņēmums FREIMANS ir profesionāls koka kopņu un jumtu konstrukciju ražotājs ar 15 gadu pieredzi Latvijas un Eiropas tirgos.
Sarunājas uzņēmuma Freimans vadītājs Raitis Freimanis un bloga buvejammaju.lv autors Mikus Mezītis.
Kas ir koka kopnes
Kas ir koka kopne, un kam tā ir paredzēta?
Kopne ir rūpnieciski ražota jumta konstrukcija, kas pilda gan stāvu pārseguma, gan arī jumta konstrukcijas funkciju. Kas vēl – kopni var izveidot arī kā gatavu mansardstāvu. Kopne ir tāds unikāls produkts, kura ģeometrijai nav robežu, kopni var uztaisīt jebkādu. Tas, ko daudzi vēl joprojām nezina – ka kopne vienlaicīgi var būt gan pārsegums, gan arī jumta konstrukcija. Ja pārsegums ir jau izveidots, tad gan kopne vairs var nebūt kā efektīvākais risinājums. Tad jātaisa tradicionāli, liekot jumta krēslus un spāres.
Kādām mājām kopnes ir piemērotas – koka mājām, mūra mājām, vienstāvīgām, divstāvīgām? Visos gadījumos der?
Jā. Kopnes būs piemērotas gandrīz jebkuram privātmājas veidam. Esam taisījuši kopnes arī daudzstāvu mājām, kur vajadzīgas koka kopnes ar paaugstinātu ugunsizturību, R15 klase. Šobrīd Latvijā mēs esam vienīgie, kas to var nodrošināt.
Kāds ir vispopulārākais, visbiežāk izgatavotais kopņu veids un kādā izmērā?
Pārsvarā tā ir divslīpu kopne, trijstūra formā, un to izmanto privātmājām. Kopnes laidums visbiežāk ir 10-13 metru robežās.
Vai kopnes būs atbilstošs risinājums
Es plānoju būvēt māju. Kā es varu uzzināt, vai manā iecerē kopnes būs atbilstošs risinājums? Kā es nonāku līdz tam, ka es izmantošu kopnes? Vai to nosaka arhitekts?
Visi arhitekti noteikti par to nezina. Vislabākais būtu, ja pasūtītājs nāk pie mums tajā brīdī, kad projekts vēl nav gatavs. Jo tad mēs varam aprēķināt un uzzīmēt jumta konstrukciju, un nebūs jāpiesaista vēl kāds inženieris no malas. Atbilstoši izprojektējot kopnes, iespējams, nevajadzēs nesošās starpsienas, līdz ar to varēs ietaupīt arī uz pamatu apjomiem. Pie tam projektēšana notiek daudz ātrāk.
Tas nozīmē, ka pasūtītājam būtu vēlams jau iepriekš zināt par šādu risinājumu?
Jā, vēlams, ka pasūtītājs iesaka arhitektam izmantot rūpnieciski ražotnas kopnes. Attiecīgi arhitekts mums atsūta nepieciešamo informāciju, un mēs visu sazīmējam.
Kas notiek, ja pasūtītājs par kopnēm uzzina tikai tad, kad viss ir jau saprojektēts?
Tad gan ir divi varianti. Vairākumā gadījumu kopnes varēs uztaisīt, un tas būs atbilstoši un efektīvi. Bet gadās arī, ka mēs iesakam klientam darīt tā, kā ir jau sazīmēts, un kopne nebūs piemērots risinājums.
Kā ir ar kopņu projektēšanas izmaksām?
Ja klients atnāk pie mums projektēšanas skiču stadijā, un tas ir salīdzinoši vienkāršs projekts, tad par to nekas nebūs jāmaksā. Bet, ja tas būs sarežģīts projekts, kur jāiegulda daudz laika un daudz darba, un mēs nezinām, vai to konstrukciju pārdosim, tad būs kaut kas jāsamaksā.
Kurā brīdī pasūtīt
Vai pareizi sapratu – ja es atnāku pie jums laicīgi, tad man ir iespēja ietaupīt projektēšanas izmaksas? Jo projektēšanu iekļaujat ražošanas cenā?
Jā, ja trāpa īstajā brīdī, pirms vēl kāds jau ir uzprojektējis jumta konstrukciju, tad jā- par to nebūs jāmaksā un sanāks ietaupīt uz projektēšanu.
Droši vien jums ir arī vieglāk strādāt, ja nav vēl līdz galam viss sazīmēts?
Gadījumā, ja būvprojekts ir jau izstrādāts, un tur, pieņemsim, ir sazīmētas spāres, tad mēs to pat īsti neņemam vērā. Mēs jebkurā gadījumā visu pārrēķinam un veidojam savu konstrukciju. Mums tajā brīdī ir svarīga arhitektūra, lai redzētu, kāds ir paredzētais jumta segums, kur būs siltinājums, kur nebūs, un tā tālāk.
Kā ir gadījumos, kad ir jau uzbūvētas sienas? Vai arī tad vēl var paspēt uzprojektēt un saražot kopnes?
Protams. Klients atsūta sienu plānu, un mēs pasakām, kādi izmēri un parametri mums vēl ir nepieciešami, lai veiktu tālākos darbus.
Jums droši vien ir arī jāzina, kāds būs jumta segums, lai pareizi sarēķinātu slodzes?
Jā. Ir vieglie un ir smagie jumtu segumi. Māla vai betona dakstiņi ir smagie jumtu segumi, bet visi metāli vai bitumens ir vieglie segumi. Tad tā arī rēķinam, 35kg/m2 ir vieglie segumi, 65kg/m2 ir smagie. Un tas jau ir ar rezervi. Bet vēl ļoti svarīga ir informācija, kur atradīsies objekts, lai aprēķinātu sniega slodzes. Un Latvijā tās ļoti krasi atšķirās, piemēram, Kurzemē 125kg/m2, bet pie Madonas jau 230kg/m2. Papildus vēl jārēķina arī sniega sanesumu slodzes.
Kopņu piegāde objektā
Pieņemsim, ka esam veiksmīgi tikuši galā ar projekta daļu, un kopnes ir uzprojektētas un saražotas. Kas notiek tālāk? Kā ir ar montāžu objektā? Vai piepalīdzat pie montāžas, vai arī dodat norādījumus, kā to darīt?
Mēs iedodam montāžas shēmu. Ja klients no mums iegādājas arī visus metāla elementus kopņu nostiprināšanai, tad mēs iedodam arī visus mezglu zīmējumus, kur norādīts, ar cik naglām, kur un kas jānaglo. Viss ir ļoti detalizēti, un jebkuram būs skaidrs, kas un kā jādara. Pašu montāžu mēs neveicam, bet mēs iesakām vairākus pārbaudītus sadarbības partnerus, par kuriem tik tiešām varam galvot, ka viss būs kārtībā. Tad tālāk klients pats var sazināties un vienoties par montāžas darbiem.
Vai nodrošinat arī transportēšanu, un ja nepieciešams, celtni?
Mums ir piegādes mašīna ar manipulatoru. Kopnes paši piegādājam un izkraujam objektā. Klientam pirms tam būtu jāpārliecinās, ka piegādes mašīna varēs piebraukt pietiekami tuvu izkraušanas vietai.
Kā ar projektēšanas un izgatavošanas termiņiem?
Ražošanu plānojam vismaz 2 mēnešus uz priekšu. Ja ir situācija, ka klientam vajag kopnes jau pēc pāris nedēļām, tad es neteiktu, ka tas ir neiespējami, bet nu diezgan grūti būs saražot tik ātri. Būvējot māju, vēlams salikt aptuvenu darba grafiku, lai redzētu, kad kādi materiāli būs vajadzīgi. Arī jebkuras citas izgatavojamās pozīcijas, piemēram, logus vai durvis, būs jāpasūta laicīgi.
Kas vēl ir tāds būtisks, kas jāņem vērā, izgatavojot kopnes?
Kopnes izmēri. Aizvest varam arī līdz 19 metrus garu kopni, bet daudz ko izšķir kopnes augstums, kas ir atkarīgs no jumta slīpuma. Maksimālais kopnes augstums, ko varam transportēt, ir 3.5 metri. Ja kopne sanāk augstāka, tad izgatavot var, bet tā būs jādala. Parasti dalam nost augšu, bet kopņu dalīšana noteikti veidos papildu izdevumus. Dažkārt jumta slīpumu iespējams koriģēt par pāris grādiem, lai tomēr iekļautos 3.5 metru augstumā.
Par uzņēmumu Freimans
Nobeigumā daži jautājumi par tavu uzņēmumu. Kā Tu nonāci līdz kopņu ražošanai, un kurā brīdī radās ideja par uzņēmumu?
Sāku kā projektu vadītājs jumtu segumu centrā, kas tajā brīdī Latvijā bija viens no lielākajiem, ar ļoti labiem pārdošanas rezultātim un daudz objektiem. Tajā laikā visi montēja konstrukcijas tradicionālā veidā, ar spārēm. Tad kādā no uzņēmuma “brainstormiem” parādījās ideja par kopnēm, kas visiem pārējiem palika nesadzirdēta, bet man tas kaut kur nosēdās. Pats sāku meklēt internetā un atradu Austrijas kompāniju, kas ražo iekārtas un programmatūru. Uzrakstīju epastu un momentā bija atsaucība. Jau pēc nedēļas pārstāvis atbrauca uz Latviju, parādīja man programmu, cik vienkārši to visu var izrēķināt, cik ātri to var izdarīt, un ka montāža ir daudz vienkāršāka un ātrāka. Sāku par to vairāk interesēties, un pēc kāda laika uztaisīju savu pirmo uzņēmumu.
Sākums parasti ir sarežģīts. Vai uzreiz viss aizgāja kā pa diedziņu?
Uzreiz aizgāja ļoti labi. Uzņēmumu nodibināju 2005. gadā, un tas bija tas brīdis, kad bija būvniecības bums. Objekti bija ļoti daudz, darbinieku arvien vairāk, neviens naudu neskaitīja, naudas plūsma netika kontrolēta un aizgāja “pa pieskari” – izrādījās, ka tērējām vairāk nekā nopelnījām. Nozarē arī citi uzņēmumi sāka viens pēc otra bankrotēt, palika mums parādā, mēs palikām parādā, un tad pieņēmām lēmumu, ka uzņēmums ir jālikvidē. Tādā veidā tas pirmais uzņēmums arī izbeidzās.
Un tad Tu neatlaidīgi turpināji iesākto?
RF: Nē, kādu gadu es sēdēju un domāju kādus citus variantus. Tas bija tas brīdis, kad daudzi brauca projām, arī tas bija kā variants. Mēģināju kaut ko citu darīt, bet tad sapratu, ka tomēr jāatgriežās pie tā, ko esmu darījis, un sāku atkal visu no nulles. Bet jau ar citu skatījumu uz to visu. Izanalizēju visas kļūdas, kāpēc nesanāca, un kam jāpievērš uzmanība. Salīdzinājumam – pirmā uzņēmuma ražotnē strādāja 15 cilvēki, un dienā mēs ražojām 10 līdz 15 kopnes. Tagad ražotnē strādā 10 cilvēki, un mēs vienā dienā saražojam 70 līdz 80 kopnes.
Vai šobrīd ražotne atrodas ārpus Rīgas?
Jā, Kuldīgas novadā.
Cik mājām jūs saražojat kopnes mēnesī vai gadā?
Tikko to izrēķinājām, ka līdz jūnijam šogad (2021.gadā) ir saražotas kopnes 133 projektiem. Salīdzinājumam, pagājušajā gadā, šajā pašā periodā saražojām 57 projektiem. Tā ka šis gads ir ar būtisku pieaugumu.
Kāds būtu ieteikums tiem, kas plāno vai pat jau būvē privātmāju, un izskata versiju par rūpnieski ražotu koka kopņu izmantošanu?
Tiem, kuri ir plānošanas stadijā, vajadzētu pašiem vai ar arhitekta palīdzību uzzīmēt mājas skici – stāva plānu un griezumu, lai mēs saprastu ideju. Šajā stadijā mēs varētu ieteikt efektīvāko jumta formas un konstrukcijas risinājumu. Bet, ja māja jau tiek būvēta, un ir vēlme veidot jumta konstrukciju ar koka kopnēm, tad ieteiktu nekavējoties griezties pie mums, lai operatīvi veiktu aprēķinus un vienotos par cenu. Šis gads ir īpašs, ražotnes ir noslogotas un pasūtījumi jāveic vismaz 2 mēnešus pirms plānotās kopņu montāžas objektā. Šāda laicīga pasūtīšana būtu rekomendējama arī turpmāk, jo tādejādi klients var iegūt visizdevīgāko cenas piedāvājumu un sirdsmieru, ka viss ir laicīgi saplānots. Kontaktinformācija ir atrodama mūsu mājaslapā: www.freimans.com