Pamati koka karkasa mājai
Lentveida, plātņu, stabveida vai skrūvpāļu pamati, kurš pamatu veids ir piemērotāks koka karkasa mājai? Katram pamatu veidam ir savas priekšrocības un arī ierobežojumi. Pamatu veids būs atkarīgs no mājas izmēra, plānojuma un arhitektūras, zemesgabala reljefa un grunts sastāva. Atbilstoši izvēlēti pamati nodrošinās mājas stabilitāti, novērsīs būves deformāciju, plaisu rašanos un citus bojājumus.
Grunts sastāvs un pamatu izvēle
Pirms mājas un pamatu projektēšanas uzsākšanas ir jāveic grunts ģeoloģiskā izpēte. Bieži vien grunts sastāvs un gruntsūdeņu līmenis būtiski ietekmē to, kādus pamatus izvēlēties. Ģeoloģiskā izpēte ir salīdzinoši vienkāršs process, ko ieteicams veikt vēl pirms zemes gabala iegādes vai pirms projektēšanas uzsākšanas.
Lentveida pamati
Lentveida pamati joprojām ir viens no izplatītākajiem pamatu veidiem. Šādus pamatus veido betona vai mūrētu bloku josla, kas izbūvēta pa visu mājas perimetru zem visām nesošajām ārsienām, kā arī zem nesošajām starpsienām. Šo pamatu būvniecības tehnoloģija ir salīdzinoši vienkārša. Lentveida pamati ir droši un izturīgi, bet tiem nepieciešams liels materiālu un darba patēriņš, īpaši tad, ja ir liels izbūves dziļums vai pamati ir augsti. Pamatu dziļums ir atkarīgs no grunts īpašībām, sasaluma dziļuma un gruntsūdeņu līmeņa. Ja zem mājas ir paredzēts pagrabs vai pagrabstāvs, tad lentveida pamati būs vispiemērotākie. Pamati veido noslēgtu konstrukciju zem nesošajām sienām un kalpo arī kā pagraba sienas. Tāpat arī lentveida pamati būs atbilstoši situācijās, kur zemesgabalam ir izteikts reljefs, piemēram, būvējot māju slīpā nogāzē.
Lentveida pamatus var būvēt dažādi, var veidot kā monolītu konstrukciju no betona, vai arī būvēt no blokiem. Būvmateriālu ražotāji plašā klāstā piedāvā dažādus pamatu blokus vai gatavās sistēmas lentveida pamatu būvniecībai, piemēram, Weber Fibo pamatu bloki vai Dobeles Panelis Lentveida pamatu sistēma.
Lentveida pamatu plusi
- Piemēroti, ja māja atrodas slīpā nogāzē
- Piemēroti pagraba izbūvei
- Iztur lielas slodzes
- Iespēja būvēt saviem spēkiem
Lentveida pamatu mīnusi
- Liels darba un materiālu patēriņš
- Ilgs izbūves laiks
- Papildus jāsiltina
Plātnes veida pamati
Pamatu plātne ir monolīta betona konstrukcija, kas izveidota visā platībā zem mājas. Plātnes pamati efektīvi izkliedē mājas konstrukcijas slogojumu uz būvpamatni, līdz ar to plātne ir piemērota vājas nestspējas gruntīm. Gruntij svārstoties, plātnes veida pamati pārvietojas kopā ar māju, attiecīgi sienās nerodas deformācijas plaisas.
Attīstoties būvniecības tehnoloģijām, plātnes pamatu būvniecība kļūst arvien populārāka. Izbūvējot plātnes veida pamatus, betona masa tiek ielieta putuplasta veidņu konstrukcijā. Betona plātne ir pilnībā izolēta un tai nav tiešas saskares ar grunti, nodrošinot minimālus siltuma zudumus. Izbūves procesā pamatu plātnē uzreiz tiek iestrādātas silto grīdu caurules un komunikāciju izvadi, un pamatu plātne veido pirmā stāva melnās grīdas virsmu.
Ja vēlies salīdzināt lenteveida un plātnes veida pamatu būvniecības izmaksas, tad ņem vērā, ka plātnes veida pamati pabeigtā stadijā ietver ne tikai pašus pamatus, bet arī siltumizolāciju, silto grīdu instalāciju, kā arī melno grīdu. Līdz ar to abiem pamatu veidiem ir jāsalīdzina izmaksas vienādā pabeigtības stadijā.
Plātnes veida pamatu plusi
- Augsta energoefektivitāte
- Īss būvniecības laiks, salīdzinot ar lentveida pamatiem
- Mazāki rakšanas un zemes darbi
- Piemēroti arī sliktām, nevienmērīgām gruntīm
Plātnes veida pamatu mīnusi
- Nav piemēroti pagraba izbūvei
- Nevar būvēt slīpumā vai arī jālīdzina reljefs
- Zems cokols
Betona stabveida pamati
Stabveida pamati ir ļoti piemērots un ekonomisks risinājums nelielai vai vidējas platības koka karkasa mājai. Mājas un grīdas konstrukcija šādā risinājumā tiek pacelta uz stabiem, virs zemes. Līdz ar to karkass ir jāizbūvē arī grīdai, un tas ir atbilstoši jāsiltina. Ja plānotais apkures veids neparedz silto grīdu instalāciju (piemēram, tiks izmantots gaiss-gaiss siltumsūknis), tad grīdas karkasa konstrukcija gan būs salīdzinoši vienkārša.
Virs zemes paceltais grīdas karkass nodrošina to, ka grīdas konstrukcija un mājas apakšējā daļa ventilējas, un ir novērsta mitruma iekļūšana konstrukcijās caur pamatiem. Šādi pamati piemēroti vietās, kur pastāv teritorijas applūšanas risks, vai arī vietās ar izteiktu reljefu. Pie stabveida pamatu izbūves nav jāveic apjomīgi zemes darbi, rakšana un šķembu vai smilšu slāņu piebēršana un blietēšana. Tomēr stabveida pamatiem ir arī viens funkcionāls mīnuss, augstāka grīdas līmeņa dēļ pie ieejas būs jāveido kāpnes ar vairākiem pakāpieniem. Ja pamatus vēlies izbūvēt saviem spēkiem, tad šim pamatu veidam būs viszemākās materiālu izmaksas.
Betona stabveida pamatu plusi
- Īss būvniecības laiks
- Zemākās iespējamās materiālu izmaksas
- Vienkāršākais betona pamatu veids, ko būvēt saviem spēkiem
- Nav nepieciešami apjomīgi zemes darbi
Betona stabveida pamatu mīnusi
- Jābūvē un jāsiltina grīdas karkass
- Augsts mājas nulles jeb grīdas līmenis virs zemes
Skrūvpāļi
Skrūvpāļu pamatiem ir līdzīgas īpašības, kā stabveida pamatiem – mājas konstrukcija tiek pacelta virs zemes, ar visiem no tā izrietošajiem plusiem un mīnusiem. Skrūvpāļi ir visātrāk uzstādāmie pamati. Vidēja izmēra mājai skrūvpāļu uzstādīšanu var veikt 1-2 dienās. Ļoti piemēroti nelielām koka būvēm, moduļu mājām, pirtīm un palīgēkām. Izvēloties skrūvpāļus, jāpārliecinās par to izgatavošanas kvalitāti un pretkorozijas apstrādi. Nelielām būvēm skrūvpāļus iespējams uzstādīt manuāli un saviem spēkiem, tomēr daudz ātrāk to var paveikt, izmantojot speciālu iekārtu.
Skrūvpāļu pamatu plusi
- Vienkāršs un ātrs risinājums
- Zemas izmaksas
- Iespēja demontēt
- Nav nepieciešami apjomīgi zemes darbi
Skrūvpāļu pamatu mīnusi
- Jābūvē un jāsiltina grīdas karkass
- Augsts mājas nulles jeb grīdas līmenis virs zemes
- Skrūvpāļus ir sarežģīti vai dažkārt pat neiespējami uzstādīt akmeņainā gruntī