Moduļu māja, paneļu māja vai būvniecība būvlaukumā?
Koka karkasa māju tehnoloģijas
Domājot par mājas būvniecību, aizvien biežāk izvēle ir par labu koka karkasa mājai. Karkasa mājas kļūst arvien populārākas, pateicoties to ātrajam būvniecības procesam, izcilai energoefektivitātei un dabīgu materiālu pielietojumam, rezultātā iegūstot mūdienīgu, komfortablu un veselīgu dzīves vidi. Koka karkasa mājas konstrukcijas var uzbūvēt dažādi: ēku var pilnībā uzbūvēt būvlaukumā, vai arī mājas sastāvdaļas var saražot rūpnieciski, un no gatavajām daļām māju samontēt būvlaukumā. Līdz ar to koka karkasa māju atkarībā no izmantotās tehnoloģijas mēdz dēvēt dažādi – saliekamā māja, paneļu māja vai moduļu māja, un visām šīm mājām nesošā konstrukcija ir koka karkass. Nereti būvniecības plānošanas procesā rodas pārpratumi par to, kas un kā tiks būvēts – būvlaukumā vai rūpnīcā, moduļi, paneļi vai karkass. Tālāk apskatīsim trīs veidus, kā var uzbūvēt koka karkasa māju.
Moduļu māja
Māja tiek būvēta no atsevišķām daļām – moduļiem. Moduļi ir standartizētas, rūpnīcā sagatavotas mājas daļas jeb sekcijas, kas tiek transportētas un samontētas būvlaukumā uz iepriekš sagatavotiem pamatiem. Galvenā moduļu priekšrocība ir maksimāla darbu veikšana ražotnē, tādā veidā līdz minimumam samazinot laiku, kas jāpavada būvlaukumā. Moduļiem jau rūpnīcā var iestrādāt siltumizolāciju, komunikācijas, kā arī veikt ārējo un iekšējo apdari. Moduļu māju projekti racionālu apsvērumu dēļ tiek veidoti tā, lai moduļus var izmantot un kombinēt savā starpā, tādā veidā iegūstot dažādas platības un konfigurācijas iespējas.
Tomēr, izvēloties moduļu māju jāņem vērā vairākas nianses. Transportēšanas ierobežojumu dēļ, viena moduļa maksimālais izmērs ir ierobežots. Tas samazina moduļu ēku arhitektūras daudzveidību un iespējas, kā arī zināmā mērā ierobežo un nosaka telpu plānojumus. Moduļu kopējais augstums var ierobežot griestu augstumu. Dažkārt moduļus nav iespējams piegādāt iecerētajā būvniecības vietā, jo ir šaurs vai citādi ierobežots piebraucamais ceļš. Moduļus transportējot lielos attālumos jāpievērš uzmanība vibrācijas ietekmei un iespējamai deformācijai. Veicot montāžu būvlaukumā, īpaša uzmanība jāpievērš moduļu savienojumu vietām.
Paneļu māja
Paneļu mājas arī ir saliekamo māju paveids. Atškiras no moduļu mājām ar to, ka rūpnieciski saražotais mājas elements ir nevis telpisks modulis, bet gan atsevišķs panelis jeb plakne. Viens panelis var būt vesela siena, bet var būt arī sienas daļa, ārsiena, iekšsiena, pārsegums vai jumta daļa. Paneļus sagatavo rūpnieciski, un paneļu pabeigtības pakāpe pirms piegādes uz būvlaukumu var būt dažāda. Jau rūpnīcā ir iespējams iestrādāt siltumizolāciju, komunikācijas, un veikt daļēju paneļa iekšējo un ārējo apdari.
Salīdzinot ar moduļu mājām, arhitektūra nav tik ierobežota un iespējas ir krietni plašākas. Gandrīz jebkādas arhitektūras koka karkasa māju ir iespējams sagatavot ražošanai paneļu veidā, pat ja ne visu pilnībā, tad vismaz daļēji. Paneļu izmantošana ir racionāls risinājums un samazina laiku, kas nepieciešams darbiem būvlaukumā. Transportējot paneļus, iespējams vienā piegājienā piegādāt lielāku detaļu apjomu, nekā transportējot moduli. Bet, līdzīgi kā izmantojot moduļus, ir jāņem vērā transportēšanas iespējas – jāparedz atbilstoša piebraukšana piegādes transportam un paneļu izkraušana ar celtni.
Būvniecība uz vietas būvlaukumā
Būvniecība būvlaukumā joprojām ir ļoti pieprasīts koka karkasa māju būvniecības veids. Tas ļauj realizēt visdažādākos projektus, sākot ar vienkāršu dārza māju vai vasarnīcu līdz pat lielām, plašām un modernām mājām. Būvniecības procesam nav vajadzīgas plašas ražošanas telpas, kas aprīkotas ar specifiskām iekārtām. Protams, šādā gadījumā ļoti liela nozīme ir būvdarbu veicēju pieredzei un pamatīgām zināšanām koka būvniecībā. Atšķirībā no mājas elementu – paneļu vai moduļu sagatavošanas ražotnē, pasūtītājam vai arhitektam ir iespēja vairāk sekot līdzi pilnam būvniecības procesam būvlaukumā, atsevišķu mezglu risinājumiem, komunikāciju iestrādei, izmantotajiem materiāliem, utt. Būvējot ēkas karkasu uz vietas būvlaukumā, zināmas izmaiņas iespējams veikt arī būvniecības gaitā. Piemēram, tiklīdz uzbūvēts ēkas karkass, var vieglāk novērtēt apjomus un plānojumu, izstaigāt jaunbūvi un piekoriģēt kāda atsevišķa loga vai durvju ailes izmēru un novietojumu. Būvniecības procesā materiālus iespējams piegādāt arī grūtāk sasniedzamās vietās, kur nevar piebraukt ar lielgabarīta kravas transportu un celtni, kā tas ir moduļu vai paneļu māju gadījumā. Tāpat arī būvniecība uz vietas ir vienīgais risinājums veicot koka mājas pārbūvi, rekonstrukciju vai renovāciju, un kur veicamo darbu apjomi bieži vien ir precizējami arī darba procesā.
Saistītie raksti: Mājas būvniecības plānošana
Raksta autors: Mikus Mezītis. Raksta pirmpublicējums uzņēmuma Timbero mājaslapā.
⬇️ Vai raksts šķiet noderīgs? Varbūt esmu piemirsis kādu svarīgu niansi? Uzraksti komentārā! ⬇️
Ja siltinājumam neizmanto ekovati, tad es būtu par paneļiem. Ekovate var sakratīties pie transportēšanas, tāpēc to labāk pūst objektā. Ja vismaz vienā no apšuvumiem izmanto OSB vai pretvēja ģipškartonu, tad var konstrukcijā neizmantot diagonālus karkasa elementus, ka ir liels pluss. OSB nevajadzētu izmantot, ka pretvēja materiālu.
Ja ekovati iestrādā pareizā tehnoloģijā, tad ar transportēšanu viss būs kārtībā. Bet var arī uzstādīt gatavus karkasa paneļus un ekovati iestrādāt uz vietas. Darba ziņā tas neko daudz nemaina, jo vidēja izmēra mājai ekovati var iepūst vienā dienā.
Diagonāli karkasa elementi ir niecīgs procents no visa konstrukciju apjoma, toties būtiski ietekmē karkasa stabilitāti. Tādēļ neredzu īpašus praktiskus ieguvumus, kādēļ no diagonālēm vajadzētu atteikties.