Mājas projektēšana un būvniecība bez sarežģījumiem: Design-Build pieeja

Mājas būvniecības kvalitāti un darbu izpildes ātrumu nosaka ne tikai izvēlētie materiāli un meistaru pieredze. Ļoti būtiska nozīme ir arī darba procesa organizēšanai un veiksmīgai sadarbībai starp visām iesaistītajām pusēm. Kā organizēt un vadīt darbus, lai mājas projektēšana un būvniecība notiktu bez sarežģījumiem?

Izaicinājumi mājas projektēšanā un būvniecībā

Lai arī aizvien biežāk daudzi izvēlās standartizētus projektus un prefabricētas mājas, tomēr joprojām izplatīta ir mājas projektēšana un būvniecība individuāli. Šāda vēlme ir saprotama un arī pamatota. Individuāls projekts nozīmē, ka māja būs unikāla, pilnībā atbilstoša klienta dzīvesveidam, vēlmēm un vajadzībām. Lai realizētu individuālu projektu, tad bieži vien notiek tā – klients vispirms dodas pie arhitekta, kurš uzzīmē un uzprojektē iecerēto māju un projektu saskaņo būvvaldē. Pēc tam tiek uzrunāts viens vai vairāki būvnieki un speciālisti, kas realizē iecerēto projektu. Tomēr šādā darba procesā bieži vien rodās dažādas neplānotas un sarežģītas situācijas – mājas būvniecība izrādās dārgāka, nekā iecerēts un pārsniedz finansiālās iespējas. Atsevišķi izprojektētie risinājumi izrādās sarežģīti realizējami, un dažādi piesaistītie speciālisti nevēlas sadarboties savā starpā un kritizē viens otra darbu. Mājas būvniecība kļūst par īstu pārbaudījumu, kas tērē laiku, naudu un nervus.

Design-Build metode

Lai mājas projektēšana un būvniecība notiktu bez liekiem sarežģījumiem, tad iesaku iepazīties ar Design-Build metodi un vadlīnijām. Design-Build ir projektēšanas un būvniecības procesu apvienošana, kā rezultātā kopējā projekta virzība un darbs notiek daudz racionālāk. Arhitekts un būvnieks strādā kopā, vienā komandā, jau no projektēšanas uzsākšanas brīža. Mājas projektēšana un būvniecība notiek saskaņā ar vienu līgumu un visam projektam ir viens atbildīgais, kas organizē un pārrauga visus darbus. Tam ir vairāki būtiski ieguvumi – darbs notiek atbildīgāk, pārskatāmāk, ātrāk un lētāk. Tālāk nedaudz plašāk par Design-Build galvenajām vadlīnijām un ieguvumiem.

1. Komandas darbs

Pirmais un svarīgākais Design-Build nosacījums – arhitekts, būvnieks un citi iesaistītie speciālisti strādā vienā komandā. Komandu parasti veido cilvēki, kas jau iepriekš ir strādājuši kopā. Visai komandai ir viens mērķis – realizēt pasūtītāja būvniecības ieceri atbilstoši budžetam, kvalitātes kritērijiem un ievērojot atrunātos termiņus. Ja darba gaitā rodas kādas problēmas un izaicinājumi (un būvniecībā tā bieži notiek), tad iesaistītie speciālisti kopīgiem spēkiem atrod labāko risinājumu.

2. Viens atbildīgais

Visam projektam ir viens atbildīgais, kas organizē un pārrauga visu komandas darbu un nodrošina efektīvu komunikāciju starp pasūtītāju un visiem iesaistītajiem speciālistiem. Pasūtītājam līdz ar to nav jābūt starpniekam starp arhitektiem, inženieriem, būvvaldi, celtniekiem, apdares meistariem, elektriķiem vai materiālu piegādātājiem. Design-Build metode nodrošina vienotu komunikāciju un pilnu atbildību par visu projektēšanas un būvniecības procesu kopumā.

3. Atklāta un godīga komunikācija

Atklāta, godīga un atvērta komunikācija starp pasūtītāju un speciālistu komandu ir pamats veiksmīgai darba gaitai un kvalitatīvam rezultātam. Komunikācijas mērķis ir skaidri un efektīvi nodot informāciju visai komandai, risināt problēmsituācijas un veicināt veiksmīgu sadarbību starp visām iesaistītajām pusēm.

4. Budžeta kontrole un izmaksu samazinājums

Jau projektēšanas gaitā iespējams aprēķināt būvniecības izmaksas, kā arī sekot līdzi, lai uzsākot būvniecību neparādītos kādas slēptas vai neparedzētas izmaksu pozīcijas. Visas ar projektu saistītās izmaksas tiek ņemtas vērā jau pašā sākumā: mājas projektēšana un saskaņošana būvvaldē, būvniecības izmaksas, ārējo komunikāciju izbūve un pieslēgumi, transports un piegāde, apkures un ventilācijas iekārtu uzstādīšana, labiekārtošana, kā arī pārējās saistītās izmaksu pozīcijas. Veicot tāmēšanu projektēšanas gaitā, iespējams jau laicīgi atteikties no risinājumiem, kas izmaksā pārāk dārgi un nav atbilstoši plānotajam budžetam. Būvniekam ir iespēja piedāvāt risinājumus, kas ir vieglāk realizējami un izmaksā mazāk.

5. Laika ietaupījums

Pateicoties visu speciālistu iesaistei jau no projektēšanas uzsākšanas brīža, iesaistītās puses ir pilnībā informētas par projektu. Lēmumus par izmaiņām projektā iespējams pieņemt daudz ātrāk. Būvniecību var uzsākt uzreiz pēc projekta saskaņošanas būvvaldē. Būvniekam vairs nav jāiepazīstās ar projektu, jāprecizē konstruktīvie risinājumi vai jāveic tāmēšana. Nepieciešamos resursus un materiālu apjomus iespējams saplānot jau laicīgi. Būvdarbus var sākt nekavējoties.

Attēlā: projekts Māja Alma, kas realizēts saskaņā ar Design-Build vadlīnijām, sadarbojoties būvniecības uzņēmumam Timbero un arhitektu birojam Trīs Arhitektūra.