Mājas būvniecības plānošana
Ja jūsu īpašumā jau ir zeme mājas būvniecībai, un esat iepazinušies ar apbūves noteikumiem, tad droši varat plānot nākamos soļus. Bet, ja zemi vēl tikai plānojat iegādāties, tad piedāvāju izlasīt rakstu par zemes iegādi mājas būvniecībai. Tālāk esmu apkopojis būtiskāko, kas jāņem vērā, lai mājas būvniecības plānošana un uzsākšana noritētu raitāk un nesagādātu nevajadzīgus pārsteigumus.
Budžets un tāmēšana
Mājas būvniecības izmaksas un finansiālās iespējas vislabāk būtu apdomāt pirms projektēšanas uzsākšanas. Vēlams pat pirms zemes iegādes, lai gūtu aptuvenu priekšstatu par to, cik liela māja iekļausies jūsu budžetā. Jāņem vērā, ka budžetā jāparedz ne tikai mājas būvniecība, bet arī visi pārējie saistītie izdevumi. Tātad, kopējais budžets sadalīsies šādās pozīcijās:
- Mājas būvniecība
- Mājas projekta izstrāde un saskaņošana
- Ārējo inženierkomunikāciju pieslēgumi vai lokālie komunikāciju risinājumi
- Apkures un rekuperācijas iekārtas, santehnika
- Mēbeles, apgaismojums, cits aprīkojums
- Piebraucamā ceļa izbūve
- Teritorijas labiekārtošana (bruģis, žogs, vārti, utt)
- Palīgēku projektēšana un būvniecība
- Rezerve materiālu sadārdzinājumam un neparedzētiem izdevumiem
Budžeta plānošanai nav jābūt pārmērīgi detalizētai, tomēr katrai no augšminētajām pozīcijām zināma summa būtu jāieplāno. Piemēram, ja kopējais budžets ir 180 000 eiro, tad iespējams, ka mājas būvniecībai būtu jāparedz 150 000 eiro, un 30 000 būtu pārējo pozīciju realizācijai. Kļūda, kas bieži tiek pieļauta – arhitekts uzprojektē māju, kas pārsniedz saprātīgas finansiālās iespējas. Lai no tā izvairītos, tad budžeta plānošana noteikti jāsāk pirms sadarbības uzsākšanas ar arhitektu. Vēlāk, pēc projektēšanas uzsākšanas, ir jāuztaisa kontroltāme uzreiz pēc būvprojekta minimālā sastāvā sagatavošanas. Kontroltāmes sagatavošanu es ieteiktu pasūtīt pie kāda neatkarīga tāmētāja. Tam ir divi iemesli: pirmkārt, lai neuzķertos uz kāda negodprātīga būvnieka pārāk aptuveniem un optimistiskiem aprēķiniem ar mērķi pievilināt klientu ar zemāku cenu, ko pēc tam būvniecības laikā palielināt. Otrkārt, profesionāli sagatavotas tāmes veidne un materiālu apjomu aprēķini noderēs tālākajā procesā, kad būs jāizvērtē būvnieku sagatavotās tāmes un jāuzsāk būvniecība.
Kvadrātmetra cena
Vadoties pēc tā, kāda summa sanāk mājas būvniecībai, var aprēķināt aptuveno dzīvojamo platību, ko šajā budžetā būs iespējams realizēt. Var izmantot tā saucamo kvadrātmetra cenu, kas laika gaitā mainās, tomēr aptuveniem aprēķiniem derēs. Nedaudz pameklējot internetā, var atrast informāciju par privātmājas būvniecības kvadrātmetra cenu. Piemēram, 2023. gada vasarā, saskaņā ar informāciju par nekustamā īpašuma tirgu, būvniecības izmaksas vidēji ir sākot no 1600 eiro par kvadrātmetru. Tāpat arī kvadrātmetra cenu var jautāt būvniekiem, bet tad ir rūpīgi jāprecizē, kas tajā cenā ietilpst un kas nē. Ņemot vērā cenu 1600 eiro, ir viegli aprēķināt, ka par 150 000 eiro provizoriski būs iespējams uzbūvēt māju ar dzīvojamo platību ap 90 kvadrātmetriem. Dzīvojamās platības kvadrātmetra cenu ietekmē mājas kopējā platība. Jo lielāka māja, jo zemākas kvadrātmetra būvniecības izmaksas. Būtiska nozīme ir arī mājas arhitektūrai. Lieli logi, apjomīgas jumta pārkares virs terasēm, balkoni un sarežģīti arhitektūras elementi nerada papildu dzīvojamās platības kvadrātmetrus, un palielina būvniecības izmaksas.
Mājas funkcija
Mājas plānošanas posmā ieteicams rūpīgi apdomāt vajadzības, lai atrastu kompromisu starp emocijām un realitāti. Apdomājiet, kādu māju vēlaties būvēt un kādam dzīvesveidam tā būs piemērota. Vai tā būs vissezonas dzīvojamā māja, vai drīzāk atpūtas māja vai vasarnīca? Piemēram, ja māja paredzēta atpūtas brīžiem dabas tuvumā, kur biežāk uzturēties vasarā, un tikai pa retam ziemā, tad racionālāk būtu būvēt vasarnīcu. Vieglāka konstrukcija, plānākas sienas, mazāks jumta siltinājums un attiecīgi arī vieglāki pamati ļaus samazināt būvniecības izmaksas. Bet, ja mainoties dzīvesveidam, radīsies vēlme šādā mājā regulāri uzturēties arī ziemā, tad jārēķinās ar lielākām apkures izmaksām, vai arī nākotnē jāparedz mājas siltināšanas iespējas.
Ja šobrīd ģimenē ir bērni, tad kā mainīsies mājas funkcija, bērniem izaugot? Gadiem ejot, mājā dzīvojošo cilvēku skaits, ieradumi un dzīvesveids neizbēgami mainās, tādēļ ir vērts arī padomāt par iespējām laika gaitā veikt izmaiņas mājas plānojumā. Iespējams, projektējot ir jāparedz viegli transformējamas starpsienas, lai nākotnē varētu sadalīt vai apvienot telpas un izmainīt mājas plānojumu.
Kā funkcionalitāti ietekmēs mājas izmērs un apjomi? Iespējams, vēlaties lielu un plašu māju “ar vērienu”, tomēr kompaktu māju būs vieglāk uzturēt, uzkopt un apsaimniekot. Jo mazāk laika būs jāvelta mājas uzturēšanai, jo vairāk laika un enerģijas atliks citām lietām.
Mājas plānojums un stāvu skaits
Izveidojiet sarakstu ar telpām, kas jums būtu nepieciešamas. Saskaitot visu telpu platības, iegūsiet priekšstatu par savas mājas vēlamo kopējo dzīvojamo platību. Mājas plānojums ne vienmēr aprobežojas tikai ar dzīvojamo istabu, guļamistabām un vannasistabu. Ja jūsu profesionālā darbība atļauj strādāt no mājām, un ir vēlme pilnvērtīgi izmantot attālinātā darba iespējas, tad telpu sarakstā būtu jāiekļauj arī darba kabinets. Tāpat arī ir vērts apdomāt vajadzības dažādu mantu uzglabāšanai, un paredzēt atbilstoša izmēra noliktavas telpu, ko iespējams apvienot ar tehnisko telpu. Telpu saraksts vēlāk noderēs, gatavojot darba uzdevumu arhitektam. Vēlams arī apdomāt stāvu skaitu, vai piemērotāka būtu vienstāva vai divstāvu māja.
Ja rodās vēlme precizēt savas idejas par mājas plānojumu un telpu platībām, tad ir pieejamas vairākas programmas un aplikācijas, kurās iespējams sagatavot mājas plānojuma skici, piemēram: Floorplanner, Planner 5D, Room Planner App, Sweet Home 3D, Home Design 3D, Live Home 3D, Home By Me.
Nesošo sienu materiāli
Dažādu materiālu apraksti internetā un vizītes pie būvmateriālu tirgotājiem un būvniekiem noteikti palīdzēs tikt skaidrībā par materiālu izvēli mājas būvniecībai. Protams, katrs materiālu tirgotājs akcentēs sava piedāvātā materiāla labākās īpašības, tādēļ materiālu salīdzināšana un izvērtēšana ir jāveic vēsu prātu. Noskaidrojiet ne tikai materiāla plusus un ieguvumus, bet arī salīdziniet katra materiāla mīnusus un ierobežojumus. Jāņem vērā arī materiālu cenu izmaiņas, pieejamība, piegādes termiņi un transportēšanas izmaksas līdz būvniecības vietai. Latvijā populārākie materiāli mājas nesošo sienu būvniecībai ir koka karkasa sienas, guļbaļķi vai frēzbaļķi, gāzbetona bloki, keramzīta bloki un keramikas bloki.
Sadarbība ar arhitektu
Atrast labu un uzticamu arhitektu nav viegls uzdevums. Vienkāršākais ceļs būtu apjautāties draugiem, radiem un paziņām. Der iepazīties ar vairāku arhitektu paveiktajiem darbiem, lai saprastu, kura arhitekta veikums vairāk uzrunā. Cilvēciskā saskarsme ir ļoti svarīga, tādēļ ar potenciālo arhitektu jātiekas klātienē, lai saprastu, vai domājat līdzīgi un vai izveidosies veiksmīga sadarbība. Jāpārliecinās, ka arhitektam ir derīgs sertifikāts un atbilstoša pieredze tieši privātmāju projektēšanā.
Uzsākot sadarbību ir noteikti jāvienojas par cenu, termiņiem un par darba apjomu, kas cenā tiks iekļauts: cik laika arhitekts veltīs skiču un arhitektūras daļas izstrādei, kādā apjomā izstrādās būvkonstrukciju daļu, vai projektā iekļaus arī inženiertīklu projektēšanu (elektrība, gāze, ūdens, kanalizācija), energoauditu, būvdarbu orgaanizācijas plānu, vertikālo plānojumu un citas projekta daļas atkarībā no situācijas. Jāvienojas arī par dokumentu iesniegšanu Būvniecības informācijas sistēmā (BIS) un saskaņošanu ar iestādēm, piemēram, Sadales tīkli, TET, Latvijas Gāze, Vides Dienests, ūdensvadu apsaimniekotāji, u.c. Vēlams vienoties arī par jebkādu labojumu veikšanu projektā, ko var pieprasīt būvvalde vai iestādes.
Dažādu arhitektu piedāvātā cena par būvprojekta izstrādi var būtiski atšķirties. Bieži vien cena nav tikai “par vārdu”, bet arī par atšķirīgu būvprojekta kvalitāti un apjomu. Izstrādājot projektu, arhitekta idejas vēlams pārbaudīt pie būvnieka. Nevajadzētu kautrēties uzdot arhitektam jautājumus, vai izprojektētie risinājumi ir racionāli arī no būvniecības sarežģītības un izmaksu viedokļa. Vislabāk, ja ir izvēlēts arhitekts un būvnieks, kuri savā starpā sadarbojas jau projekta izstrādes gaitā, lai nonāktu pie labākajiem risinājumiem.
Tipveida projekts
Protams, pastāv iespēja izvēlēties arī kādu gatavu tipveida projektu. Tipveida projekts ir saprātīga un racionāla izvēle, īpaši ja izdodās atrast vēlmēm un vajadzībām atbilstošu risinājumu. Kvalitatīvs tipveida projekts ļaus ietaupīt projektēšanas laiku un izmaksas. Tomēr arī šādā situācijā noteikti būs nepieciešama profesionāla arhitekta iesaiste. Māja būs jāizvieto zemesgabala plānā, projekts un telpu plānojums būs jāpielāgo jūsu vajadzībām. Jāprojektē komunikāciju pieslēgumi un jāsagatavo visi dokumenti. Pamati jāizprojektē atbilstoši grunts sastāvam. Jāveic visi saskaņojumi būvvaldē un citās institūcijās, tieši tāpat, kā izstrādājot pilnībā individuālu projektu.
Sadarbība ar būvnieku
Līdzīgi kā ar arhitektu, arī atrast un izvēlēties būvnieku mēdz būt sarežģīti. Informācija no radiem, draugiem un paziņām, kuri nesen ir uzbūvējuši māju, noteikti būs labs veids kā iegūt būvnieku rekomendācijas. Izskatot potenciālos būvniekus, noteikti jāņem vērā iepriekš realizētie projekti un atsauksmes no klientiem. Svarīgi, lai būvnieks var ne tikai parādīt bildes no iepriekšējiem objektiem, bet arī noorganizēt kādas iepriekš būvētas mājas apskati klātienē. Ieteicams izvēlēties būvnieku ar pieredzi tādu māju būvēšanā, kas atbilst jūsu budžetam, mājas platībai un izvēlētajiem materiāliem.
Protams, pasūtītājam ir ērtāk, ja būvnieks veic visus darbus “līdz atslēgai”, piemēram, arī ārējo komunikāciju izbūvi, teritorijas labiekārtošanu, apkures un ventilācijas iekārtu uzstādīšanu, utt. Ja darbu veikšanai plānots piesaistīt dažādus speciālistus, tad jārēķinās ar papildus laiku darbu organizēšanai un koordinēšanai, kā arī jāsaprot, kam un par ko prasīt atbildību, un kurš gala rezultātā būs atbildīgs par kvalitāti un garantijām.
Būvniecības informācijas sistēma
Visa ar būvniecību saistītā dokumentācija būs jāsagatavo un jāiesniedz elektroniski, Būvniecības informācijas sistēmas (BIS) publiskajā portālā: https://bis.gov.lv/
BIS tiek nodrošināta informācijas aprite starp būvniecības procesa dalībniekiem, uzturēti būvniecības procesam nepieciešamie reģistri un ar būvniecības procesu un reģistriem saistītie elektroniskie pakalpojumi. BIS sistēmā iespējams pārraudzīt jauna mājokļa būvniecības procesu, sākot ar būvniecības ieceri līdz pat būves pieņemšanai ekspluatācijā, kā arī iegūt informāciju par pašvaldības būvvaldes lēmumiem procesa gaitā. Lai darbotos BIS portālā, nepieciešams interneta pieslēgums un identifikācijas līdzekļi, piemēram, internetbankas pieejas rekvizīti vai eID karte. Savukārt sertificētajam būvspeciālistam, kuru piesaista būvniecības ieceres apstiprināšanai, jābūt drošam elektroniskajam parakstam.
⬇️ Vai raksts šķiet noderīgs? Varbūt esmu piemirsis kādu svarīgu niansi? Uzraksti komentārā! ⬇️