Māja ar apbūves laukumu līdz 60 m²
Mājas iegāde vai būvniecība ir viens no nozīmīgākajiem notikumiem mūsu dzīvē, gan emocionāli, gan arī finansiāli. Vai tam vajadzētu iztērēt maksimāli iespējamo budžetu, lai pēc tam ilgus gadus atmaksātu bankas kredītu? Es iesaku izdarīt saprātīgu izvēli, atstājot līdzekļus arī dzīves baudīšanai. Un kā viens no variantiem ir neliela māja ar apbūves laukumu līdz 60 m². Šādas mājas plusi ir viegla saskaņošana, ātra būvniecība un nav vajadzīgas dārgas iekārtas apkurei un ventilācijai. Un arī uzturēšana ir vienkāršāka un lētāka.
Apbūves laukums un saskaņošana
Kāpēc ir šāds dalījums apbūves platībai, māja līdz 60 m², un ne vairāk? Tādēļ, ka šādu būvi var saskaņot kā pirmās grupas ēku, ar daudz vienkāršāku saskaņošanas procesu un bez pilna apjoma būvprojekta. Tas nozīmē mazāk laika un pūļu saskaņošanai būvvaldē un mazākas izmaksas dokumentu sagatavošanai. Šādu būvi var saskaņot, izmantojot paskaidrojuma rakstu. Paskaidrojuma raksta dokumentācija ir vienkāršota un to var izstrādāt uz zemes robežplāna vai būvju situācijas plāna, un nav jātaisa topogrāfija. Pirmās grupas ēkai pats īpašnieks (būvniecības ierosinātājs) ir tiesīgs izstrādāt dokumentāciju. Līdz ar to, ja vien ir vēlme un pacietība, tad varēs iztikt bez sertificēta arhitekta iesaistes. Pirms dokumentu sagatavošanas gan iesaku sazināties ar būvvaldi, lai precizētu konkrētās pašvaldības prasības. Atkarībā no būvniecības vietas un pašvaldības noteikumiem, var būt atšķirīgas prasības iesniedzamajai dokumentācijai. Piemēram, skaņojot 1. grupas māju pilsētas teritorijā, var būt jāiesniedz inženiertīklu projekti – ūdens, kanalizācijas un elektrības pievadu izbūvēšanai. Inženiertīkli jāprojektē sertificētiem speciālistiem.
Dzīvojamā platība
Bet cik tad sanāks mājas dzīvojamā platība? Dzīvojamā platība būs mazāka par 60 m², jo apbūves laukumā tiek rēķināta arī sienu un starpsienu platība. Apskatot vairākus projektus, jāsecina, ka šādām mājām dzīvojamā platība ir 40 m² līdz 50 m² robežās. Tas zināmā mērā atkarīgs no sienu un starpsienu biezuma, kā arī no starpsienu izvietojuma. Ja māja līdz 60 m² plānota kā vasarnīca, tad sienas var būt plānākas, attiecīgi iegūstot lielāku dzīvojamo platību. Šādā, nelielā mājā ir racionāli ierīkot antersolstāvu, lai iegūtu papildus platību. Antresolstāvs var kalpot kā guļamstāvs vai kā vieta mantu novietošanai.
Telpu plānojums
Ja pietiek ar vienu guļamistabu, tad šāda māja ir ļoti piemērota ērtai dzīvei vienam vai divatā. Bet, ja ir vēlme plānojumā iekļaut divas guļamistabas, tad arī tas ir iespējams. Plānojums gan būs rūpīgi jāpārdomā, pieejot tam no racionālās puses un atsakoties no visa liekā. Jārēķinās, ka guļamistabas būs diezgan kompaktas. Virtuves zona noteikti jāapvieno ar dzīvojamo istabu. Vannasistabu labāk aprīkot ar dušu, nevis vannu. Plānojot telpas, uzreiz vajadzētu paredzēt vietas plauktiem un skapjiem mantu un apģērba uzglabāšanai.
Būvniecības tehnoloģijas
Māja līdz 60 m² ir realizējama no dažādiem materiāliem, kaut vai no laukakmeņiem, tomēr racionālāk būtu vieglas konstrukcijas būve, piemēram, koka karkasa, līmbrusu vai CLT paneļu māja. Vieglai būvei noteikti var izmantot stabveida pamatus, betona stabus vai skrūvpāļus. Tas būtiski samazinās pamatu izbūves laiku, materiālu patēriņu un izmaksas, salīdzinot, piemēram, ar betona lentveida pamatiem. Skrūvpāļu pamatus šādai mājai var uzstādīt vienas dienas laikā. Ja sienas nav pārāk biezas, tad iesaku netaupīt uz logiem, un izmantot energoefektīvus 3-stiklu pakešu logus, kā arī kārtīgi nosiltināt jumtu.
Apkures un ventilācijas iekārtas
Apkurei var izmantot gaiss – gaiss siltumsūkni, kas ir ekonomisks un atbilstošs apkures veids nelielai mājai. Siltumsūkņa iekšējo bloku parasti montē virs divu metru augstuma, tuvāk griestiem, līdz ar to šāda apkures iekārta ir kompakta un neaizņem vietu telpās. Iekšējā bloka uzstādīšanas vieta jāparedz tā, lai siltums pēc iespējas vienmērīgāk izkliedējas pa visu māju. Apkures sistēma ar siltajām grīdām izmaksās daudz dārgāk, kā arī iekārtām būs vajadzīga vieta iekštelpās. Ventilācijai iesaku izmantot decentralizētās rekuperācijas iekārtas, kas tiek iebūvētas sienās. Papildus komfortam un apkures resursu neatkarībai dzīvojamā istabā var iebūvēt arī nelielu malkas krāsniņu, ja šāds risinājums patīk un šķiet pieņemams.
Darīt pašam vai uzticēt būvniekam?
Māja līdz 60 m² ir realizējama arī pašu spēkiem. Šādas mājas būvniecība ir salīdzinoši vienkārša, ja vien ir kaut nelielas iemaņas būvdarbos. Nav nepieciešami celtņi un specifiski mehānismi. Daudzu materiālu sagādi var veikt ar vieglo transportu un piekabi. Bet, ja mājas būvniecību ir vēlme uzticēt kādam būvniekam, tad iespējams izvēlēties kādu gatavu mājas modeli. Svarīgi, lai būtu pārdomāts un atbilstošs telpu plānojums, vai arī var lūgt būvniekam veikt izmaiņas plānojumā. Šobrīd mājas ar apbūves laukumu līdz 60 m² kļūst arvien populārākas un pieprasītākas, līdz ar to piedāvājums ir diezgan plašs.
Saistītie raksti:
Nelielas mājas izvēle un ieguvumi
⬇️ Vai raksts šķiet noderīgs? Varbūt esmu piemirsis kādu svarīgu niansi? Uzraksti komentāru! ⬇️
Labdien,
Interesē vienstāvu nosiltināta vissezonas mājiņa ar 2 istabām , dušas ar toleri telpa, Virtuve studija
Kādi piedāvājumi kāda cena.
Māri, par nelielas mājas būvniecību iesaku sazināties ar uzņēmumu Timbero: https://timbero.lv
Tālrunis: 29162800, e-pasts: info@timbero.lv
Sveiki. Pec likuma drīkst paša spekiem būvēt tikai nedzīvojamo ēku cik saprotu?
Lidz 60kvm apdzīvojamo maju tikai rūpnieciski ražotu?
Vai kā savādāk?
Paša spēkiem drīkst būvēt arī dzīvojamo ēku. Kas attiecās uz projekta sagatavošanu – pirmās grupas ēkai pats īpašnieks (būvniecības ierosinātājs) ir tiesīgs izstrādāt dokumentāciju. Pirms dokumentu sagatavošanas gan iesaku sazināties ar būvvaldi, lai precizētu konkrētās pašvaldības prasības. Var gadīties, ka papildus būs vajadzīgi projekti komunikāciju pieslēgumiem, piebraucamajam ceļam, vai vēl citi saskaņojumi. Noteikums, ka iecerētajai mājai obligāti jābūt rūpnieciski ražotai, vairs nav spēkā.