Koka mājas: trīs populārākie būvniecības veidi
Koka mājas iespējams uzbūvēt dažādos veidos jeb tehnoloģijās. Šobrīd trīs populārākās ir: koka karkasa mājas, guļbūves no frēzētiem baļķiem un mājas no CLT jeb krusteniski līmēta koka paneļiem. Izvēloties būvēt koka māju, tālāk jāizvēlās kāda no tehnoloģijām. Turpinājumā neliels ieskats katrā no tām.
Guļbūves no frēzbaļķiem
Guļbūves ir viens no senākajiem koka māju veidiem. Attīstoties koka apstrādes tehnoloģijām, ar rokas instrumentiem apstrādātu baļķu vietā izmanto brusas, kas salīmētas no vairākiem koka slāņiem un apstrādātas ar programmējamām frēzēšanas un garināšanas iekārtām. Tradicionālie koka būvju savienojumi un elementi tiek saglabāti, bet izpildījums ir daudz precīzāks. Guļbūves no frēzbalķiem – tās ir klasiskas un tradicionālas koka mājas modernā izpildījumā.
Frēzbaļķis ir izturīgs un stabils materiāls. Frēzbaļķu konstrukcijām piemīt augsta slodzes nestspēja, tādēļ ir iespējams realizēt mūsdienīgus arhitektūras risinājumus ar plašām telpām, augstiem griestiem un lielām stikla vitrīnām. Izvēloties guļbūvi no frēzbaļķiem, lielākais ieguvums ir patīkams mikroklimats un iespējami dabiska dzīves vide. Tā ir īsta koka māja, kas izceļas ar koka dabisko skaistumu, un kurā valda silta un patīkama atmosfēra. Pateicoties salīdzinoši vienkāršajai masīva koka konstrukcijai, guļbūves izceļas ar izturību un ilgmūžību. Pareizi uzturētas, tās var kalpot paaudzēm.
Koka karkasa mājas
Koka karkasa mājas ir šobrīd populārākais koka māju veids. Mājas konstrukciju veido koka karkass, kas aizpildīts ar siltumizolācijas materiālu, ievietojot to starp karkasa iekšējo un ārējo apšuvumu. Karkasam no abām pusēm veido apdari – iekšpusē iekšējo apdari, ārpusē fasādes apdari. Koka karkasa mājas iespējams būvēt uz vietas būvlaukumā, vai arī iepriekš sagatavot rūpnieciski, un uz būvlaukumu transportēt jau gatavus mājas elementus – paneļus vai moduļus.
Koka karkasa konstrukciju iespējams kombinēt ar ļoti dažādiem siltumizolācijas un apdares materiāliem. Siltumizolācijai var izmantot minerālvati, kokšķiedras vati, celulozes ekovati, u.c. materiālus. Ārējai apdarei var izvēlēties horizontālus vai vertikālus koka dēļus, šķiedru cementa plāksnes, dekoratīvo apmetumu, dažādu materiālu plāksnes, utt. Iekšējai apdarei reģipsi, koka dēļus, saplāksni, kokskaidu plāksnes, māla vai kaļķa apmetumu, fibrolīta plāksnes, flīzes, utt.
Izvēloties siltumizolācijas materiālus, pastāv divas atšķirīgas pieejas. Populārākais siltumizolācijas veids ir minerālvate – akmens vate vai stikla vate. Siltinot ar minerālvati, konstrukcijās viss siltinājums ir jānorobežo ar plēvi jeb tvaika barjeru, lai novērstu iekštelpu mitruma kondensēšanos minerālvatē. Otra pieeja ir izmantot tikai dabīgus siltumizolācijas materiālus, piemēram, kokšķiedras plāksnes un celulozes ekovati vai kokšķiedras vati. Ņemot vērā šo materiālu higroskopiskās īpašības, norobežojošās plēves var neizmantot. Dabīgu siltumizolācijas materiālu kombinācija ar dabīgiem iekšējās apdares materiāliem nodrošina patīkamu mikroklimatu telpās – optimālu gaisa mitruma līmeni un vienmērīgāku temperatūru.
CLT paneļu mājas
CLT ir krusteniski līmēta masīvkoka paneļi, kas veidoti no ražošanas procesā salīmētiem perpendikulāri novietotiem dēļiem vairākos slāņos. CLT paneļi ir ar ļoti augstu strukturālo izturību un stabilitāti, piemēroti gan privātmāju, gan daudzstāvu dzīvojamo māju būvniecībai – grīdu, sienu, pārsegumu un jumta konstrukcijām. Mājas konstrukciju elementi tiek izgriezti, izmantojot modernas CNC iekārtas. Nosaukums CLT aizgūts no angļu valodas, cross laminated timber.
Atkarībā no paredzētās izmantošanas, CLT paneļus iespējams izgatavot ar dažādu vizuālo kvalitāti, no industriālas virsmas kvalitātes līdz interjeram piemērotai virsmai. Iekšpusē paneļu virsmas var atstāt atklātas, kas ļauj saglabāt koka dabisko izskatu un sajūtu, un šādā gadījumā iekšsienām nav nepieciešami apjomīgi apdares darbi. Koka mājas konstrukciju no CLT paneļiem iespējams ātri samontēt, būtiski samazinot darba apjomu un laiku būvlaukumā. Vidēja izmēra privātmājas konstrukciju montāža var aizņemt vien pāris dienas.
Sienu paneļu siltināšanai var izmantot gan dabīgus materiālus, piemēram, kokšķiedras plāksnes, gan arī minerālvati. Siltumizolācijas ražotāji arvien plašāk piedāvā gatavus risinājumus CLT paneļu siltināšanai, piemēram: Paroc ZEROFix montāžas sistēma. CLT ir salīdzinoši jauns materiāls, bet ar lielu potenciālu, attiecīgi arvien biežāk CLT paneļi tiek izmantoti privātmāju būvniecībā.
Tehnoloģiju apvienošana
Koka mājas konstrukcijā iespējams apvienot vairākas tehnoloģijas vai papildināt vienu risinājumu ar citu. Piemēram, grīdu un jumtu var veidot kā karkasa konstrukciju, bet sienas būvēt no CLT paneļiem, kā projektā Heide. Vai vienkāršāks piemērs – frēzbaļķu guļbūvē ārsienas ir no masīvām, līmētām brusām, bet starpsienas bieži vien veido kā koka karkasu, kurā iestrādā skaņas izolācijas materiālu. Ieguvums ir klusākas telpas un mazākas būvmateriālu izmaksas. Tāpat arī karkasa māju būvniecībā atsevišķi elementi bieži vien ir no gareniski līmēta kokmateriāla (GLT), vietās, kur ir lielāka slodze.