Kā izvēlēties mājas būvnieku
Atrast un izvēlēties būvnieku mēdz būt sarežģīti. Lai to nedaudz atvieglotu, esmu apkopojis dažas svarīgas nianses. Tātad, kas jāņem vērā, lai būvnieka meklējumi būtu sekmīgi?
Ieteikumi un atsauksmes
Informācija no radiem, draugiem un paziņām, kuri nesen ir uzbūvējuši māju, noteikti būs labs veids kā iegūt būvnieku rekomendācijas, vai tieši otrādi, ieteikumus nesadarboties. Vēlams, lai būvniecība būtu veikta pēdējo 2-3 gadu laikā, jo būvniecības nozarē darbinieki bieži mainās un tas dažkārt ietekmē kvalitāti. Tāpat arī ieteicams pameklēt atsauksmes internetā un sociālajos tīklos. Facbook’ā varu ieteikt pievienoties grupām Mēs būvējam māju un Koka mājas remonts, būvniecība.
Būvnieka iepriekš paveiktais
Vēlams painteresēties, vai būvniekam ir mājaslapa vai kāds sociālo tīklu konts, kur var apskatīt iepriekš paveikto. Vēlams, ka būvnieks var ne tikai parādīt bildes no iepriekšējiem objektiem, bet arī noorganizēt kādas iepriekš būvētas mājas apskati klātienē.
Pieredze konkrētajā būvniecības jomā
Ieteicams izvēlēties būvnieku ar pieredzi tādu māju būvēšanā, kas atbilst jūsu budžetam, mājas platībai un izvēlētajiem materiāliem. Piemēram, būvējot koka karkasa māju, būvniekam ir profesionāli jāpārzina un jāievēro tehnoloģiskie risinājumi, kā arī jābūt ar atbilstošu iepriekšējo pieredzi koka karkasa ēku būvniecībā. Vai, ja būvnieks līdz šim ir būvējis mazas un vienkāršas mājas, tad vēlams precizēt, vai būs atbilstošas zināšanas un darbaspēka kapacitāte, ja iecerēts liels un ambiciozs projekts.
Komunikācija
Vai un kā potenciālais būvnieks atbild uz telefona zvaniem? Cik ātri atbild uz epastiem? Kā reaģē uz jautājumiem, vai sniedz informāciju bez jautājumu uzdošanas? Vai piedāvā izvēlēties materiālus un iesaka risinājumus, ja vien tie nav precīzi norādīti projektā? Vai uzdod precizējošus jautājumus? Protams, ka labāk izvēlēties tādu būvnieku, ar kuru ir patīkami komunicēt un prieks sadarboties. Kā jau jebkurās attiecībās, savstarpēja cieņa un uzticēšanās palīdz realizēt iecerēto. Bet, ja jau sadarbības sākumā komunikācija īsti nesokas, tad noteikti radīsies problēmas arī tad, kad būs jārisina daudzi svarīgi jautājumi.
Tāmes
Izskatot un salīdzinot vairāku būvnieku iesniegtās tāmes, jāpievērš uzmanība tam, kas tieši ietilpst vai neietilpst katrā pozīcijā. Var gadīties, ka tāmē ar mazāko summu ir iekļauti lētākie materiāli un vienkāršākie risinājumi, vai arī kaut kas svarīgs pietrūkst, par ko vēlāk var nākties maksāt papildus. Ja tāme ir pārāk vispārīga, tad vienmēr var lūgt to sadalīt sīkākās pozīcijās.
Pirms būvniecības uzsākšanas tāmēšanu ieteicams vispirms veikt pie kāda neatkarīga tāmētāja. Šāda tāme derēs kā atskaites punkts tālākajā būvniecības plānošanas procesā, kad būs jāizvērtē jau konkrētu būvnieku sagatavotās tāmes. Jo var gadīties, ka kāds būvnieks “aizmirst” aprēķināt kādu no pozīcijām, lai sākotnēji piedāvātu it kā zemāku cenu. Tāpat arī neatkarīga tāmētāja sagatavotos materiālu apjomu aprēķinus droši var dot būvniekiem, lai atvieglotu un paātrinātu aprēķinus un tāmēšanu.