Ideālā vasarnīca: rakstu sērija par vasarnīcas būvniecību, 1. daļa
Šajā rakstu sērijā mans mērķis ir izveidot koka vasarnīcas – brīvdienu mājas projektu. To veidošu atbilstoši saviem priekšstatiem par ideālo vasaranīcu, rakstu sērijas gaitā parādot plānošanas un būvniecības soļus. Tālāk par dažām atrunām un nosacījumiem, ko ņemšu vērā, izstrādājot prototipu.
Vasarnīcas funkcija
Neliela māja, kur pavadīt laiku vasarā, un varētu komfortabli uzturēties arī ziemas brīvdienās. Tātad, tā nebūs tikai vasarnīca, drīzāk – brīvdienu māja. Ērtības labad tomēr to saukšu vienā vārdā, par vasarnīcu. Mājā vajadzētu būt trīs telpām: 1) dzīvojamai istabai, kas apvienota ar virtuvi; 2) sanmezglam ar dušu un tualeti 3) vienai atsevišķai guļamistabai. Plānojumam vajadzētu būtu vienkāršam un telpām ērti izmantojamām, bez pārmērīgiem kompromisiem, kas ierobežo funkcionalitāti. Pie mājas noteikti paredzēšu vietu terasei.
Kvalitāte un izmaksas
Mērķis nav parādīt, kā izdarīt kaut ko lētāk par citiem. Papētot tirgu un piedāvājumus, rodas iespaids, ka notiek ļoti spraigas sacensības par zemāko cenu. Kurš uzbūvēs vislētāk un nāks klajā ar vislētākajām materiālu kombinācijām. Es no šādām sacensībām izvairos, jo šāda pieeja nav ne nav ilgtspējīga, ne arī sniedz kvalitatīvu rezultātu. Atlasīšu materiālus un risinājumus, par ko pats esmu pilnībā pārliecināts, kas ir pārbaudīti praksē un kas nezaudēs kvalitāti ilgtermiņā.
Pirmās grupas būve līdz 60 m²
Vasarā un brīvdienās īstā dzīve ir ārā, nevis iekšā mājā, tādēļ, ņemot vērā mājas paredzēto funkciju, liela dzīvojamā platība nebūs vajadzīga. Vasarnīca iecerēta kā vienstāvīga pirmās grupas būve, ar apbūves platību līdz 60 m². Tas nozīmē, ka būvvaldē iesniedzamā projekta apjoms būs mazāks un saskaņošana ātrāka un vienkāršāka. Lai arī pilna apjoma būvprojekts nav vajadzīgs, tomēr būvvalde var prasīt izprojektētus komunikāciju risinājumus vai vēl kādu papildus informāciju. Tas atkarīgs no konkrētās vietas un pašvaldības. Līdz ar to šādas vasarnīcas dokumentu sagatavošanai un saskaņošanai jārēķinās ar 3 līdz 4 mēnešiem. Iespējams, būs jāpiesaista arī kāds speciālists.
Vasarnīcas plānojums
Izskatot dažādus plānojumu variantus, jāsecina, ka trīs telpu plānojumiem nav iespējama pārāk liela daudzveidība. Kā bāzi izmantošu vienu ļoti izplatītu variantu, kam tālāk pieslīpēšu nianses.
Šādam telpu izkārtojumam viens no plusiem ir tas, ka ūdensvada un kanalizācijas caurules atrodas vienkopus. Virtuve un sanmezgls tātad atrodas blakus, nodalīti ar starpsienu. Tas atvieglos ūdensapgādes un kanalizācijas cauruļu izbūvi. Otrs pluss, ka dzīvojamā zona un guļamistaba nav tieši blakus.
Konstrukcija un pamatu veids
Konstrukcijai būtu jābūt tādai, lai vasarnīcu var viegli un ātri uzbūvēt. Vēlamais scenārijs, ka daļu no darbiem varētu veikt saviem spēkiem, un tam nevajadzētu būt nekam sarežģītam un darbietilpīgam. Izvēlētais vasarnīcas plānojums nosaka, ka māja būs šaura un gara, attiecīgi konstrukcijas vienkāršības labad varētu izvēlēties vienslīpes jumtu. Sienu konstrukcijas jāparedz ar atbilstošu biezumu un materiāliem, lai mājā varētu uzturēties arī ziemas brīvdienās. Tātad, nav jābūt dzīvojamās mājas energoefektivitātei, bet kaut kādam siltinājumam tomēr būtu jābūt. Protams, arī grīda un jumts tad būs jāsiltina. Domājot par pamatu veidu, tie noteikti būtu stabveida pamati, ko var ātri un salīdzinoši lēti izbūvēt.
Sienu risinājums
Vasarnīcu paredzēts būvēt no koka, tātad ir trīs versijas sienu izpildījumam: koka karkasa sienas, frēzbaļķu sienas, vai sienas no CLT paneļiem. Koka karkasa versiju atstāšu vissezonas dzīvojamo māju būvniecībai un neizvēlēšos dēļ nosacītās slāņu sarežģītības. Ideālā gadījumā varētu izvairīties no laikietilpīgas sienu iekšējās apdares. Tādēļ frēzbaļķu sienas vai CLT paneļi šķiet ļoti atbilstoši risinājumi vasarnīcai vai brīvdienu mājai, ar dabīga koka radīto patīkamo telpas atmosfēru un relaksējošo noskaņu. Domājot tālāk par izvēli starp šīm divām versijām, vairāk tomēr sliecos CLT paneļu virzienā, ņemot vērā šī materiāla potenciālu un iespējas nākotnē.
Sienu un jumta konstrukcija
Ņemot vērā aprakstītos nosacījumus un izvēles, izveidoju vasarnīcas konstrukcijas skici.
Jumtu visvienkāršāk būs veidot vienslīpes versijā, ar zemāko malu uz mājas aizmuguri, līdz ar to palikšu pie šī varianta. Protams, vēl jārisina proporcijas, logu izmēri un izvietojums, kā arī jāpieslīpē plānojums.
Vizuāli paraugi iedvesmai
Strādājot pie dažādiem māju projektiem, bieži vien rodas jautājumi par apdares veidiem, krāsām vai specifiskiem vizuālajiem risinājumiem. Vizuāli piemēri vienmēr palīdz, un piemēru atlasīšanai ļoti noder interneta vietne Pinterest. Uzsākot darbu pie ideālās vasarnīcas projekta, apkopoju paraugus, ko vari apskatīt šeit.
Turpinājums
Turpinot darbu pie vasarnīcas projekta, rakstu sērijas 2. daļā detalizētāk apskatīšu atsevišķus vasarnīcas konstrukcijas elementus, kā arī precizēšu plānojumu un mājas izmērus.
Izmantotais fotoattēls: Cabin Nussbaumwiese