Ideālā vasarnīca, 2. daļa: konstrukcija, plānojums, fasādes
Rakstu sērijas otrā daļa. Pirmajā daļā aprakstīju galvenos uzstādījumus, bet nu jāsāk precizēt vasarnīcas konstrukcija, plānojums, izmēri un konkrēti materiāli. Izstrādātais vasarnīcas modelis būs pieejams arī kā tipveida projekts, ko realizēšu sadarbībā ar kādu no Latvijas koka māju būvniecības uzņēmumiem. Šobrīd jau laicīgi paredzu dažādas komplektāciju iespējas un modifikācijas.
CLT sienu konstrukcija
Vasarnīcas sienu konstrukcijai esmu izvēlējies CLT paneļus. CLT ir masīvkoka paneļi, kas sastāv no vairākos slāņos salīmētiem perpendikulāri novietotiem dēļiem. Paneļi tiek izgatavoti rūpnieciski, un tos apstrādā ar CNC iekārtām, iegūstot precīzus konstrukcijas elementus, ar sagatavotām ailēm un savienojuma vietām. Vasarnīca ir salīdzinoši neliela, attiecīgi sienu montāžu būs iespējams paveikt 1 dienas laikā.
CLT paneļu biezums būs 90 mm vai 100 mm, to vēl precizēšu pie kāda CLT konstrukciju projektētāja. Sienu siltināšanai esmu paredzējis izmantot kokšķiedras plāksnes 50mm biezumā. Nākotnē būtu iespējams izmantot arī citu vai biezāku siltumizolācijas materiālu, nemainot CLT paneļu izmērus. Ārējai apdarei paredzēta koka dēļu fasāde, ar gaisa šķirkārtu starp fasādi un sienu. Iekštelpās CLT paneļu virsmas atstāšu atklātas, un iekšsienām nebūs vajadzīgi papildus apdares darbi. Koka iekšsienu dabiskais izskats ir īpaši piemērots vasarnīcai vai brīvdienu mājai, telpās radot patīkamu un relaksējošu atmosfēru.
Grīdas un jumta konstrukcija
Grīdu un jumtu paredzēts veidot kā koka karkasa konstrukcijas. Grīdas karkass balstīsies uz stabveida pamatiem, un karkasā paredzēts iestrādāt komunikācijas – ūdens un kanalizācijas caurules, kā arī elektrības kabeļus. Grīdas karkasu iespējams siltināt, siltumizolācijas biezumu izvēloties atbilstoši būves pielietojumam.
Jumtam esmu izvēlējies vienkāršu vienslīpes jumta konstrukciju, kas veidota no standarta izmēra kokmateriāla (45×195). Jumta pārkare būs tikai priekšpusē. Jumta karkasu, tāpat kā grīdu, būs iespējams siltināt atbilstoši būves pielietojumam. Izvēlētais jumta konstrukcijas slīpums ir 8.5º grādi, un tas ir piemērots metāla jumta segumam ar Click montāžas sistēmu. Šāds jumta segums ir ļoti populārs un pieejams plašā klāstā, no dažādiem ražotājiem, zināmākais no tiem ir Ruukki. Atkarībā no materiāla biezuma un pārklājuma slāņiem, garantijas laiks metāla jumtam ir līdz pat 50 gadiem, kas vasarnīcai būs vairāk nekā pietiekami.
Plānojuma precizējumi
Precizējot plānojumu un pamatojoties uz dažiem konstruktīviem un funkcionāliem apsvērumiem, iekštelpu platums būs 3.7 metri, bet mājas kopējais garums nedaudz virs 11 metriem. Paredzu iespēju nākotnē veidot dažādas modifikācijas, mainot mājas garumu, bet saglabājot platumu. Mājas priekšpusē paredzēta neliela terase, ko iespējams palielināt pēc vajadzības.
Virtuves zonas platums ir 1.9 metri, plus vieta ledusskapim, kas vasarnīcai vai brīvdienu mājai šķiet atbilstoši. Sanmezgla platība paredzēta tā, lai ir vieta duškabīnei ar izmēru 900 x 900, kā arī ir ieplānota vieta veļasmašīnai. Guļamistaba plānota tā, lai var pietiekami brīvi izvietot divguļamo gultu ar matrača izmēru 1.6 m x 2.0 m, un lai guļamistabas īsākā siena nebūtu zem 3 metriem. Tas nozīmē, ka gar sienu var izvietot skapi 3 metru platumā. Piemēram, IKEA PAX sērijas skapjiem viena moduļa platums ir 50 cm, attiecīgi kombinējot 6 moduļus, kopējais skapja platums ir precīzi 3 metri. Izvietojot plānā sanmezglu un guļamistabu, izveidojas neliela zona pie ieejas, kur izvietot skapi vai pakaramos āra drēbēm. Atlikusī platība paliek dzīvojamai istabai un virtuves zonai, ar platību nedaudz virs 20 m². Vasarnīcas telpu kopējā platība ir 41 m².
Fasādes un ārējā apdare
Lai pārliecinātos par mājas kopskatu, kā arī par logu un durvju izvietojumu fasādēs, izgatavoju nelielu maketu (sk. maketa foto, titulbildē). Jāsecina, ka makets kopumā izskatās atbilstoši iecerētajam, un nu ir lielāka skaidrība par mājas ārējiem izmēriem. Pagaidām vēl neesmu izlēmis par loga izvietojumu guļamistabai – vai to likt mājas priekšējā fasādē (A) vai gala sienā (B). Iespējams, to varētu atstāt kā opciju, ko precizēt pirms būvniecības.
Par cik priekšpusē veidošu jumta pārkari, tad pārkares platumā paturpināšu arī gala sienas. Tam nav nekāda būtiska praktiska nozīme, drīzāk vizuāls risinājums lakoniski vienkāršajam kopskatam. Fasādes apdarei izmantošu krāsotus apdares dēļus ar pusspundi, vienādu dēļu platumu visai mājai. Fasāde gan varētu būt divās krāsās, piemēram, atšķirīgs tonis priekšējās fasādes iedziļinātajai daļai.
3D vizualizāciju izstrāde
Nākamais solis ir 3D vizualizāciju sagatavošana. Tas noder projektējot jebkāda veida māju. Piemēram, vizualizācijās būs iespējams pārliecināties par fasādes krāsojumu divos toņos, par jumta pārkares platumu, kā arī precizēt atsevišķas apdares detaļas. Esmu vienojies ar uzņēmumu yourhome.lv par vizualizāciju izstrādi. Gatavās vizualizācijas būs apskatāmas rakstu sērijas 3. daļā.
Nosaukums: HEIDE
Tā ir pieņemts, ka jaunradītam mājas projektam tiek piešķirts nosaukums. Esmu izvēlējies nosaukumu HEIDE. Vai precīzāk, HEIDE 41, ar nosaukumā ietvertu dzīvojamās platības kvadrātmetru skaitli. Nākotnē plānoju atvasināt vēl dažus modeļus, piemēram, nelielu pirts māju, tādēļ nosaukums varētu palīdzēt konkrētā modeļa identificēšanai un atšķiršanai no citiem.